Достапни линкови

Циклонот Јаси ја зафати Австралија


Циклонот Јаси го зафатил брегот на североисточна Австралија. Бурата е опишана како една од најголемите која го погодила регионот. Сателитските слики покажуваат дека Јаси е масивен циклон кој покрива област поголема од Италија или Нов Зеланд. Австралиските власти издадоа предупредување за потенцијалните штети во градовите крај брегот долг 300 километри во северниот дел на државата Квинсленд.
XS
SM
MD
LG