Достапни линкови

Лавров бара дијалог со Белорусија а не санкции


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави денеска дека не се прифатливи острите мерки на белорускиот претседател Александар Лукашенко, против опозицијата по спорните декемвриски избори. Но за Лавров спроведувањето на меѓународните санкции е политички мотивирано. Тој смета дека поефективно ќе биде ако со Белорусија се воспостави дијалог, отколку земјата да се изолира преку санкции.
XS
SM
MD
LG