Достапни линкови

И претседателот на Јемен ветува повлекување од функцијата, но во 2013-та


Али Абдула Салех - претседател на Јемен
Претседателот на Јемен, Али Абдула Салех изјави денеска дека нема да бара продолжување на неговото три децениско владеење, кога ќе му истече сегашниот мандат во 2013-та. Салех, кој е американски партнер во битката против Ал Каеда, најави и дека моќта нема да му ја пренесе на неговиот син. До оваа изјава доаѓа на ден пред најавените масовни протести во Јемен на кои опозицијата бара оставка од претседателот Салех.
XS
SM
MD
LG