Достапни линкови

Казахстан, наместо референдум, избори за претседател, реши Назарбаев


Казахстанскиот парламент денеска го одобри амандманот на Уставот, со кој на претседателот Нурсултан Назарабев му се овозможува да закаже предвремени претседателски избори. Назарбаев во понеделникот го одби предлогот за одржување референдум за продолжување на неговиот мандат, кој истекува во 2012-та, оценувајки дека е подобро да има предвремени избори. Тој е над 20 години претседател на Казахстан и има право неограничено да се кандидира за таа функција.
XS
SM
MD
LG