Достапни линкови

Хјуман Рајтс Воч-Ирачките власти имаат таен затвор


Хјуман Рајтс Воч денеска ги обвиниja ирачките безбедносни сили дека имаат таен затвор во северозападниот дел на Багдад. Според организацијата при крајот на ноември ирачките власти преместиле речиси 300 затвореници на тајна локација кај воената база Камп за правда, повикувајќи се на извршени интервјуа и тајни документи на владата.
Според организацијата безбедносните сили им вршеле тортура на затворениците без да бидат казнети и во Кампот на честа во Багдад, од каде биле префрлени. Тие ја повикаа владата на Ирак да ги затвори тајните објекти или да ги стви под контрола на правосудниот систем.
XS
SM
MD
LG