Достапни линкови

ОБСЕ бара Белорусија да не врши притисок врз независните медиуми


Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми Дуња Мијатович ја повика денеска белоруската влада да престане со малтретирањето на независните медиуми и новинари.
Мијатович изрази жалење што властите од земјата не и овозможиле да ја посети земјата во јануари за да разговара со нив за проблемите со слободата н амедиумите и за судбината на новинарите кои беа уапсени за време на протестите по претседателските избори.
XS
SM
MD
LG