Достапни линкови

ОН-147 жртви на протестите во Тунис


Мисијата на ОН за човекови права соопшти дека 147 луѓе загинале во насилните протести, против режимот на соборениот туниски претседател Зине Ал Абидине Бен Али. Според соопштението во бројката не се вклучени 72 лица кои загинале во немирите во затворите за време на протестите. Претходно ОН соопштија дека имало 100 жртви на анти-владините демонстрации.
XS
SM
MD
LG