Достапни линкови

САД бараат Иран да ги прекине егзекуциите


Захра Бахрами
Соединетите држави побараа од Иран да ги запре егзекуциите. Официјален Вашингтон притоа изрази загриженост поради тоа што иранката со холандско дравјанство Захра Бахрами во саботата беше обесена под обвинување дека продавала дрога. Таа беше уапсена во 2009 година на антивладините протести во Иран. Како реакција на нејзината егзекуција Холандија ги замрзна официјалните односи со Иран.
XS
SM
MD
LG