Достапни линкови

Годишнина од раѓањето на Борис Елцин


Изложба за одбележување на 80 годишнината од раѓањето на Борис Елцин
Денес е осумдесет годишнината од раѓањето на првиот претседател на Руската федерација Борис Елцин. Годишнината се одбележува со низа настани. Се очекува денеска рускиот претседател Дмитриј Медведев да го посети Екатеринбург, родниот град на Елцин, каде ќе биде откриен споменик на поранешниот лидер. Елцин беше претседател од 1991 до 1999-та кога си поднес еоставка. Елцин почина од срцев удар во април 2007 година,
на возраст од 76 години.
XS
SM
MD
LG