Достапни линкови

Нови протести на албанската опозиција


Комеморација за жртвите на протестите
Нови протести во петок ќе одржи албанската опозиција, кои ќе бидат продолжние на анти-владините демонстрациии од пред десетина дена. Тројца приврзаници на опозицијата загинаа, а над 150 беа повредени во судирите со полицијата на 21 јануари.
Опозициската социјалистичка партија побара предвремени избори. Премиерот Сали Бериша го отфрли нивното барање, бидејќи било обид за извршување на државен удар.
XS
SM
MD
LG