Достапни линкови

Тимошенко пред забрана за патување надвор од Украина


Поранешната украинска премиерка Јулија Тимошенко
Украинското обвинителство соопшти денеска дека нема да и дозволи на поранешната премиерка Јулија Тимошенко да ја напушти земјата во наредниот месец за да учествува на политичкиот состанок во Брисел. Во соопштението е наведено дека има информации дека Тимошенко ќе го искористи патувањето да избега од земјата. Според обвинителството истражниот судија го одбил барањето. Тимошенко е обвинета за злоупотреба на службената должност додека беше на власт.
XS
SM
MD
LG