Достапни линкови

ЕУ ги замрзна сметките на соборениот туниски претседател


Зине Ал Абидине Бен Али и Лејла Трабелси
Министрите за надворешна политика на ЕУ кои денеска се сретнаа во Брисел решиле да ги замрзнат сметките на соборениот туниски претседател Зине Ал Абидине Бен Али и на неговата жена, по барање на властите од Тунис. Бен али избега во Саудиска Арабија по немирите на протестите, против неговиот 23 годишен режим. Тој и неговата жена Лејла Трабелси се обвинети дека присвоиле голем дел од богатството на земјата.
XS
SM
MD
LG