Достапни линкови

ЕК загрижена за бојкотот на македонскиот Парламент


Еврокомесарот Штефан Филе
Портпаролот на еврокомесарот Штефан Филе, Наташа Батлер изјави денеска во Брисел дека Европската комисија е загрижена за напуштањето на Парламентот на главните опозициски партии. Според Батлер сите политички партии треба да работат заедно на реформите во земјата за напредок во евроинтегративниот процес на Македонија.
Комисијата ги повика политичарите од власта и опозицијата да го обноват дијалогtо за соодветно да функционира Парламентот.
XS
SM
MD
LG