Достапни линкови

Шефот на зимските олимписки игри во Сочи 2014 поднесе оставка


Плакат против одржувањето на олимписките игри во Сочи
Шефот на зимските олимписки игри во Сочи 2014 Таимураз Болојев поднесе оставка, поради здравствени причини. Во одморалиштето Сочи се градат стадионите на кои ќе се одржи олипијадата и за кои се потребни милијарди долари. Според информациите обезбедени се 12 милијарди долари од јавни и приватни партнери, но бројката на потребниот износ се зголемува. Рускиот премиер Владимир Путин го назначи Белојев на функцијата во јуни 2009. Според руските медиуми тој е третиот човек што поднел оставка во последните три години.
XS
SM
MD
LG