Достапни линкови

Судан - почина претепаниот студент во анти владините протести


Брутално претепаниот студент од безбедносните сили за време на анти владините протести во Судан Мохамед Абделрахман починал во болница. Протестите во Картум против 20 годишното владеење на Претседателот Омар Хасан ал Башир и други градови во северен Судан беа инспирирани од сличните настани во Египет и Тунис.
Протестите коинцидираат и со прелиминарните резултати од југот, според кои огромното мнозинство гласаше за сецесија од северот на Судан.
XS
SM
MD
LG