Достапни линкови

Ештон им оддаде почит на загинатите во Авганистан


Авганистан, самоубиствен напад во супермаркет
Еврокомесарот за надворешни работи Кетрин Ештон денеска им оддаде почит на Авганистанците кои беа убиени во последните два смоубиставени напади . Во соопштението од нејзиниот кабинет е наведено дека Ештон остро го осудува самоубиствениот напад , при кој загина член на независната авганистанска комисија за човекови права Хамида Бермаки заедно со својот сопруг и нејзнините 4 деца како и убиството на заменик гувернерот на јужната провинција Кандахар. Во продолжение на соопштението се вели дека убиствата на луѓе чии што живот бил посветен на подобра иднина за Авгнистанците е особено „трагично и бесмислено“.
XS
SM
MD
LG