Достапни линкови

Отворени зимските азиски игри во Казахстан


Маскотата на азиските зимски игри
Со традиционални казахстански епски песни и огномет,официјално се прогласени за отворени азиските зимски игри 2011 под мотото „Единство на целта“ и „Единство на духот. Настанот го проследија и шефот на Меѓународниот комитет на Олимписките Игри Жак Рог и казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбаев како и лидери на неколку азиски држави. Игрите ќе се одржуваат до 6 ти февруари а ќе учествуваат над илјада спортисти од 25 земји од Азија меѓу кои и Кина, Јапонија и Јужна Кореја.
XS
SM
MD
LG