Достапни линкови

Клинтон бара одржување на фер и демократски избори во Египет


Американскиот државен секретар Хилари Клинтон
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон денеска го повика египетскиот претседател Хосни Мубарак да одржи фер и демократски избори во земјата. Според Клинтон Вашингтон се уште не размислува за укинување на помошта на Египет.
Таа побара од Мубарак да спроведе и реформи, како одговор на масовните протести. Според Клинтон војската на Египет, која Претседателот ја повика, очигледно е воздржана, наместо да ги сопре грабежите и немирите.
XS
SM
MD
LG