Достапни линкови

Давутоглу-соживот на заедниците за стабилност на Балканот


Турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу
Шефот на турската дипломатија Ахмет Давутоглу на крајот на неговата посета на БиХ изјави дека неговата земја ќе посредува во надминувањето на споровите меѓу етничките и религиозните групи во БиХ. Според Давутоглу на Балаканот му е потребен соживот на сите етнички заедници за да биде стабилен.
Српскиот член на босанското Претседателство Небојша Радмановиќ одби да се сретне со Давутоглу, откако турскиот протокол побарал да биде острането знамето на Република Српска.
XS
SM
MD
LG