Достапни линкови

Лидерот на најголемото туниско движење се враќа во земјата


Протестите во Тунис
Лидерот на најголемото туниско исламско движење Рашид Ганучи денеска се враќа во Тунис, по 20 години поминати во егзил. Ганучи кој кој живееше во Лондон во изминатиот период беше протеран од соборениот туниски претседател Зине Ал Абидине Бен Али. Таканареченото движење за будење Енахда на Ганучи беше забрането под режимот на Бен Али. Ганучи кој има 69 години изјави дека се надева оти неговото движење ќе може да учествува во новиот политички систем на Тунис.
XS
SM
MD
LG