Достапни линкови

Пуштени на слобода неколку белоруски опозициски активисти


Владимир Некаљаев
Белоруските власти соопштија дека пуштиле на слобода неколку опозициските активисти, меѓу кои и поранешниот претседателски кандидат Владимир Некљаев. Тие беа уапсени за време на декемвриските протести против новиот мандат на Претседателот Александар Лукашенко. ЕУ денеска треба да одлучи дали ќе воведе санкции за Лукашенко и други членови на неговиот кабинет, поради задушувањето на протестите. САД исто така сооопштија дека размислуваат за санкции и побараа сите уапсени да бидат ослободени.
XS
SM
MD
LG