Достапни линкови

Комеморација за експлозијата на Челенџер


Стотици луѓе присуствуваа на комеморацијата во вселенскиот центар Кенеди, на Флорида, со која беше одбележана 25-годишнината од експлозијата на спејс шатлот Челенџер. На 28-ми јануари 1986-та година, 7-мина астронаути загинаа кога шaтлот Челенџер експлодира 73 секунди по лансирањето. Инаку, НАСА најави дека годинава ја завршува 30-годишната шатл програма поради големите трошоци.
XS
SM
MD
LG