Достапни линкови

Кипарските турци на протести против мерките за штење


Илјадници кипарски Турци денеска мирно протестираа против мерките за штедење во Северен Кипар, што според нив ќе доведат до масовна миграција од самопрогласената држава во северниот дел на островот, пренесоа бритаснките медиуми.
Мерките се однесуваат за оданочување на платите во државниот сектор и почнување на приватизациската програма.
Претходно овој месец кипарските турски власти за 40 насто ги намалија платите на вработените во огромниот државен сектор.
XS
SM
MD
LG