Достапни линкови

Еулекс отвори истрага за трговијата со човечки органи


Еулекс денеска соопшти дека отвори истрага во врска со обвинувањата дека високи функционери на Косово, вклучувајќи го и премиерот Хашим Тачи биле инволвирани во организација на илегална трговија со човечки органи. Во соопштението се наведува дека станува збор за прелиминарна истрага во врска со извештајот на ивестувачот на Советот на Европа Дик Марти кој во оваа недела беше прифатен и од Парламентарното собрание на Советот.
XS
SM
MD
LG