Достапни линкови

Медведев го потпиша новиот СТАРТ


Рускиот претседател Дмитри Медведев
Рускиот претседател Дмитри Медведев ја потпиша ратификацијата на договорот со Соединетите држави за намалување на нуклеарното оружје. Договорот познат како нов СТАРТ ги ограничува двете страни да имаат по 1550 стратегиски боеви глави. Пактот ќе влезе во сила откако ратификуваните документи ќе бидат разменети меѓу министрите за надворешни работи на двете земји Сергеј Лавров и Хилари Клинтон.
XS
SM
MD
LG