Достапни линкови

Британија и Германија побараа санкции против Белорусија


Александар Лукашенко
Британија и Германија повикаа на силни санкции против режимот на белорускиот Претседател Александар Лукашенко.
Во заедничката изјава на министрите за надворешни работи во Вол Стрит Журнал и Зидојче Цајтунг се наведува дека ЕУ мора да дејствува против сериозната криза во соседството.
Се бара ЕУ да донесе санкции на самитот следната недела поради изборите за Претседател во Белорусија кои беа оценети како не демократски а протестите на опозицијата беа брутално потиснати.
XS
SM
MD
LG