Достапни линкови

Нови протести на опозицијата во Албанија


Луѓето палат свеќи и оставаат цвеќе пред зградата на албанската влада во Тирана, откако на антивладините протести загинаа тројца луѓе
Нови антивладини протести во Албанија се најавени за денеска. Приврзаниците на опозициската Социјалистичка партија планираат да одржат марш во Тирана во чест на тројцата загинати на минатонеделните антивладини протести. Албанската полиција соопшти дека „не може да гарантира“ позитивен исход од протестите. САД, ЕУ и ОБСЕ, поради загриженоста од нови насилства, побараа од Социјалистите да размислат дали да го одржат протестот.
XS
SM
MD
LG