Достапни линкови

Формирана преодната влада на Тунис


Премиерот на Тунис Мохамед Ганучи
Именувана е новата преодна Влада на Тунис, на чие чело останува премиерот Мохамед Ганучи, но во составот не влегоа министрите- соработници на поранешниот премиер Зин Ел Абидин Бен Али. Од „старата“ влада си заминаа министрите за внатрешни работи, одбрана, надворешни работи и финасии, а на нивно место се поставени независни личности. Новата влада ќе има задача да организира избори на кои народот слободно ќе може да избере свои преставници.
XS
SM
MD
LG