Достапни линкови

Папандреу ја отфрли можноста за банкрот на Грција


Грчкиот премиер Јоргос Папандреу
Грчкиот премиер Јоргос Папандреу денеска ја отфрли можноста од банкрот или реструктуирање на огромниот јавен долг на неговата земја. Папандреу на Светскиот економски форум во Давос изјави дека очекува рокот за отплата на кредитот на Европската унија и Меѓународниот моментарен фонд да биде продолжен, а каматната стапка намалена.
Папандреу изрази надеж дека по мерките за штедење Грција ќе се врати на светските пазари на капитал.
XS
SM
MD
LG