Достапни линкови

Мендела на рутински преглед во болница


Нелсон Мендела
Поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мендела денеска во болница бил на рутинска проверка, а не поради проблеми со здравјето, соопштија од неговиот кабинет. Мендела кој има 92 години бил подложен на редовниот болнички преглед, иако преноќил во болницата. Мендела последен пат во јавност се појави на затворањето на церемонијата на Светското фудбалско првенство во јули. Тој беше во затвор 27 години, поради неговата борба против апархејдот.
XS
SM
MD
LG