Достапни линкови

Бериша-извештајот на Марти е расистички


Албанскиот премиер Сали Бериша
Албанскиот премиер Сали Бериша изјави дека извештајот на Дик Марти за трговијата со органи на Косово е расистички. Според Бериша обвинувањата во извештајот не се нови, туку се фабрикувани уште од пропагандата на Милошевиќ по нападите на НАТО врз Србија. Бериша изјави и дека е отворена истрага во земјата за случајот.
Извештајот на Марти пред два дена беше усвоен од Парламентарното собрание на Советот на Европа.
XS
SM
MD
LG