Достапни линкови

Роснефт и Ексон Мобил заеднички ќе вадат нафта и гас од Црно Море


Руската енергетска компанија Роснефт и американската фирма Ексон Мобил потпишаа договор за заедничка експлоатација на нафта и гас во Црно Море. Договорот беше потпишан денеска во Давос, на маргините на Светскиот економски форум. Рускиот заменик премиер Игор Сечин, кој е и претседавач на Роснефт, оцени дека ова е уште еден доказ за отвореноста на Русија за странски инвестиции во енергетскиот сектор.
XS
SM
MD
LG