Достапни линкови

„Хјуман Рајтс Воч“ со апел за спречување на неправедно судење во Киргистан


Меѓународната „Хјуман Рајтс Воч“ испрати апел до киргистанскиот Врховен суд за спречување на можна опструкција на правдата во судскиот процес во врска со ланското етничко насилство во југот на земјата. Судот почна со сослушување на осуммиона етнички Узбекистанци, меѓу кои и познат активист за човекови права, обвинети а убиство на полицаец и провоцирање насилства во градорт Базар-Курган во југот на земјата. Осуммината тврдат дека биле тепани во затвор.
XS
SM
MD
LG