Достапни линкови

Сменети проекциите за буџетскиот дефицит на САД


Буџетскиот дефицит на Соединетите американски држави за 2011 година ќе биде за 40 проценти повисок од првично предвиденото, соопштија надлежните институции. Годинава Америка ќе се соочи со дефицит од 1.48 трилиони американски долари, наместо 1.07 трилиони како што беше првично предвидено. Според надлежните, промената на проекцијата се должи на одлуката на претседателот Обама за продолжување на даночните олеснувања за побогатите, кои се воведоа за време на претседателскиот мандат на Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG