Достапни линкови

Судењето на белоруските опозициски активисти во февруари


Протестите во Белорусија
Белоруските власти соопштија денеска дека околу 30 политички активисти уапсени на протестите во декември против новиот мандат на претседателот Александар Лукашенко ќе бидат изведени пред суд во февруари.
Според министерството за внатрешни работи обвинетите се соочуваат со казни до 15 години затвор.
Меѓу уапсените се и опозициските лидери Владимир Некљајев, Андреј Саников, Николај Статкевич и Александар Михалевич.
XS
SM
MD
LG