Достапни линкови

ЕУ е подготвена да отвори истрага за било кој од Косово


Швајцарскиот европарламентарец Дик Марти
Маја Кочијанчиќ, потпаролката на шефот за надворешна политика Кетрин Ештон денеска изјави дека Унијата е подготвена да отвори истрага против било кој од Косово, доколку има доволно докази кои можат да се прифатат од судот како криминални дејствија.
Во извештајот на европарламентарецот Дик Марти се е наведено дека поранешни команданти на УЧК и косовскиот премиер Хашим Тачи вршеле нелегална трговија со човечки органи за време на конфликтот во земјата.
XS
SM
MD
LG