Достапни линкови

Новиот СТАРТ пред Горниот дом на рускиот парламент


Горниот дом на рускиот Парламент, Советот на Федерацијата, денеска се очекува да се изјасни за новиот руско- американски договор за нуклеарно разоружување СТАРТ. Договорот вчера беше ратификуван од Долниот дом на рускиот парламент Думата, со 350 гласови за, 96 против и еден воздржан. Американскиот Сенат го ратификуваше новиот СТАРТ во декември минатата година.
XS
SM
MD
LG