Достапни линкови

Во Грузија отворена телевизија на руски јазик


Грузискиот претседател Михаил Сакашвили
Во Грузија денеска започна емитувањето на сателитска телевизија на руски јазик. Грузискиот претседател Михаел Сакашвили беше гостин во првата емисија и изјави дека телевизијата може да го намали влијание на руските телевизии во регионот.
Телевизијата Канал ПИК која е спонзорирана од државата би требало да им биде конкурентна на руските телевизии кои според грузиските власти објавуваат пристрасни информации.
XS
SM
MD
LG