Достапни линкови

Уапсен демократски активист во Азербеџан


Активистот Бахтијар Хаљиев
Азербеџанските власти уапсиле демократски активист за наводно избегнување на воената должност. Според подржувачите на Бахтијар Хаљиев тој бил притворен вчера кога се обидел да ја премине границата меѓу Азербеџан и Грузија.
Хаљиев беше уапсен под слични обвинувања и во ноември. Амнести Интернешнел тогаш ги обвини властите од земјата дека врши тортура и заплашување против неисотмислениците.
Неговите подржувачи соопштија и дека тој легално ја избегнал воената обврска, бидејќи студира во странство.
XS
SM
MD
LG