Достапни линкови

Франција ќе и продаде четири воени бродови на Русија


Францускиот претседател Никола Саркози при посетата на бродоградилиштата
Кабинетот на францускиот претседател Никола Саркози соопшти денеска дека Франција потпишала договор за продажба на четири воени бродови Мистрал на Русија. Саркози притоа ги посети бродоградилиштата во западното пристаниште Сент Назарие, каде ќе бидат изградени бродовите. Франција преговараше со Русија од 2009 година за продажбата на Мистрал, кој е моќен воен брод и кој може да пренесува хелихоптери и тенкови и чини 500 милиони евра.
XS
SM
MD
LG