Достапни линкови

Извештајот за трговија со човечки органи на Косово презентиран пред СЕ


Дик Марти
Извештајот на Дик Марти во кој се обвинува Косовскиот Премиер Хашим Тачи за поврзаност шверц со човечки органи на Косово денеска беше презентиран пред Парламентарното Собрание на Советот на Европа. Во него се наведува дека групата на Тачи убивала противници и Срби и криумчарела и дрога.
Овој извештај, како што наведе Дик Марти, не е против народот на Косово и нема одбранбен карактер спрема Србија
Денеска британски Гардијан, пак повикувајки се на документи на НАТО објави дека Западните сили кои ја подржуваат косовската влада, на Премиерот Хашим Тачи гледале како на “најголема риба“ во организираниот криминал. Косовската влада ги негира пишувањата на Гардијан.
XS
SM
MD
LG