Достапни линкови

Верски празник на Шиитите во Карбала


Во ирачкиот град Карбала денеска треба да се одржи шиитска муслиманска церемонија, еден ден по нападот со автомобил бомба во кој загинаа 12 свештеници а десетици други лица беа повредени. Експлозијата се случи и покрај распоредувањето на 120 илјади полицајци и војници поради безбедност на церемонијата која постојано е цел на сунитските исламисти, Ал Каеда и на други милитанти.
XS
SM
MD
LG