Достапни линкови

Западните сили го осудија нападот на аеродромот Домодедово


Жртва на бомбашкиот напад на Домодедово
Западните лидери го осудија бомбашкиот напад на московскиот аеродром Домодедово, при кој 31 лице загина, а 130 се повредени. Шефот на НАТО Андерс Фог Расмусен ја искажа солидарноста на западните сојузници на Алијансата со Русија и побара поголема соработка на Москва со НАТО во борбата против тероризмот. Претседателот на Европскиот Парламент Јиржи Бузек изрази сочуство со рускиот народ изјавувајќи дека тероризмот и насилството никогаш не се оправдани. Франција и Германија го нарекоа нападот варварско дело.
XS
SM
MD
LG