Достапни линкови

Инаугурацијата на авганистанскиот Парламент во среда


Авганистанскиот претседател Хамид Карзаи
Авганистанскиот претседателот Хамид Карзаи соопшти денеска дека инаугурацијата на авганистанскиот Парламент ќе се одржи во среда за да се стави крај на нетрпеливоста меѓу новите законодавци. Според соопштението на неговиот кабинет Специјалниот трибунал и натаму ќе ги истражува наводните нерегуларности на септемвриските парламентарни избори.
Се уште не се знае дали законодавците ја прифатиле одлуката на Карзаи, кој претходно побара инаугурацијата да се одложи еден месец.
XS
SM
MD
LG