Достапни линкови

Узбекистанскиот претседател Камиров се сретна со Баросо


Претседателот на ЕК, Жозе Мануел Баросо
Узбекистанскиот претседател Ислам Камиров денеска во Брисел се сретна со претседателот на Европската Комисија Жозе Мануел Баросо. Според кабинетот на Баросо тие потпишале меморандум за разбирање околу енергетските односи. Баросо на Камиров му ја пренел загриженоста за состојбата со човековите праваи слободи во Узбекистан. Камиров пак соопштил дека ќе работи на спроведување на реформите за развој на демократијата во земјата.
Узбекистанскиот претседател денеска ќе се сретне и со Генералниот секретар на НАТО Андрес Фог Расмусен.
XS
SM
MD
LG