Достапни линкови

Партијата на косовскиот премиер Хашим Тачи победник на изборите


Косовскиот премиер Хашим Тачи
Демократската партија на косовскиот премиер Хашим Тачи освоила најголем број гласови на предвремените избори во земјата. Според Централната изборна комисија владејачката партија добила 32,4 насто од гласовите, Демократскиот сојуз на Косово освоил 26,4 проценти, а движењето Самоопределување завршило со 12,55 насто од гласовите. Демократската партија на Косово освоила и најмногу гласови на повторните избори во Косовска Митровица.
XS
SM
MD
LG