Достапни линкови

Разговори за Нагорно-Карабах во Москва


Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров денеска во Москва треба да се сретне со неговиот ерменски и азербејџански колега Едвард Налбандијан и Елмар Мамадијаров. Тие ќе разговараат за разрешување на децениската криза околу областа Нагорно-Карабах. Тоа е област во Азербејџан претежно населена со Ерменци.
По војната во 90-тите, Нагорно-Карабах функционира независно од Азербејџан. Областа е причина за тензии меѓу Ерменија и Азербејџан.
XS
SM
MD
LG