Достапни линкови

Ал Каеда одговорна за бомбашките напади во Ирак


Ирачкиот оддел на Ал Каеда ја презеде одговорноста за минатонеделните самоубиствени бомбашки напади северно од Багдад, во кои загинаа повеќе од 60 луѓе. Според американската организација СИТЕ, која ги мониторира исламистичките интернет страници, организацијата Исламска држава Ирак соопштила дека нивни членови извршиле самоубиствени бомбашки напади во Бакуба и во Тикрит. Цел на нападите биле ирачките безбедносни сили.
XS
SM
MD
LG