Достапни линкови

Партијата на зелените се повлече од владината коалиција во Ирска


IИрскиот премиер Брајан Коуен
Партијата на зелените денеска се повлече од владината коалиција во Ирска со што е зголемен притисокот на премиерот Брајан Кауен да поднесе оставка пред одржувањето на вонредните избори на 11 март.
Лидерот на зелените Џон Гормли изјави денеска дека неговата партија која досега беше клучна за добивање на потребното мнозинство, сега ќе биде опозициона. Според Гормли тие и натаму ќе ги подржуваат мерките за борба против високиот дефицит во земјата.
XS
SM
MD
LG