Достапни линкови

Русија потпиша декларација за Светското фудбалско првенство


Рускиот премиер Владимир Путин
Претседателот на ФИФА Сеп Батлер денеска беше во Санк Петерсбург за да ја потпише формалната декларација со која Русија ќе биде организаторот на Свветското фудбалско првенство во 2018 година. Батлер се сретна со рускиот премиер Владимир Путин кој му соопшти дека земјата ќе потроши милиони долари за организацијата.
Русија во трката за Светското првенство во 2018 година ја победи Англија и Холандија заедно со Белгија, како и Шпанија со Португалија.
XS
SM
MD
LG